Sarah Palin + Nordkorea = sant?!

Sarah Palin må ha bra åsikter om individers frihet (undantaget är familjepolitiken) och låga skatter. Men hennes grottmänniskonivå när det gäller religion, den här planetens historia och oneliners & gimmicks blir bara för pinsamt.

Häromdagen gjorde hon bort sig igen:

”Självklart måste vi stödja våra nordkoreanska allierade.”

Hoppsan, en amerikansk republikan och kristen tokhöger som stödjer kommunistdiktaturens kreatur på den nordliga halvan av koreanska halvön?!?

Tydligen blev hon rättad så hon lade till (om hon är korrekt citerad):

”Ja, och det är också klokt av oss att stödja våra sydkoreanska allierade, ja.”

”Också”?!?!?! Hon stödjer fortfarande sina motståndare kommunistsvinen?

Synd att så fort republikanerna i USA får fram en politiker som inte är en gammal mumie och före detta pastor, så är det en kvinna som sett till sina små fadäser framstår som lika mycket bimbo som George W. Bush.

Nu sägs förvisso Bush ha varit mycket smartare och mer påläst än han verkade, eller vad europeisk vänstervriden media ville ge sken av, men ändå.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *