Årets pinsamma fiasko
2010 års största pinsamhet och också årets största fiasko! Det handlar om Abby och Lisa (Ablisa) i talangtävlingen X-Factor UK, som sjunger falskt, har dålig attityd och börjar slåss.
Årets mattips
Det finns värre saker än dumheter som köttfri måndag. Årets sämsta mattips blir därför att äta insekter. Äckligt!
Årets sexistsvin
2010 års värsta sexister hittar vi föga oväntat bland kulturnisselinor, kvinnliga krönikörer och i hängbröstvänstern. Bruttorna kanske menar väl, men när de hyllar sexistiska ojämställda böcker som hyllar lemlästning blir det inte alls något bra av det.
Vore det inte bättre att skapa jämställdhet utan våld?
Och ska de extremaste och mest ojämställda feministerna någonsin kunna tas på allvar måste de läsa på lite bättre. Eller hur, Natalia Kazmierska?
Årets fuling
Kampen om att vara ful var hård i år. Men Alexander Bard går vinnande ur striden.
Han ser verkligen ut som röven på en bisonoxe.
Årets idiot
Årets sämsta politiker
Den förhandstippade storfavoriten Lars Ohly och hans Vänsterpartiet vinner denna klass överlägste. I valrörelsen var han ironiskt nog Alliansens bästa tillgång via alla dumma uttalanden. Lägg till strippan på vänsterns fest, Ohlyckans uppmuntran att tvinga kvinnor använda bröstpump, och att den hemska utrikespolitiken. etc.
Årets förolämpning
Årets filmcitat och oneliner
Oväntat nog var det en arg och hämndlysten enäggstvilling i en filmen The Social Network som kom med årets roligaste replik:
”Jag är två meter lång och väger 100 kilo och det finns två stycken av mig.”
Årets rövslickeri
2010 års värsta fjäsk kom från FPGroup som i sitt nyhetsbrev hyllar en söksida på nätet så mycket att det bara skvätter om det.
Årets sämsta sajt
Är givetvis dejtingsajten du ska undvika.
Årets förbättring
Är den som skett i min bostadsrättsförening under det senaste året. Bara under första halvåret har vi åstadkommit mycket.
——————————————————————-
2009 års utnämningar finns här.