– Den förra regeringen gjorde enorma insatser för att Ghezali skulle bli fri. Men jag ser väl inte riktigt det (scenariot) på horisonten för ögonblicket.
Carl Bildt kommenterar krasst förra S-ledda regeringens misstag att arbeta hårt för att få pajasen Mehdi Ghezali fri.
Helt korrekt av vår torre och nästan rolige utrikesminister. Varför jobba arslet av sig för att hjälpa en kille som troligen har fel i huvudet?
Vad UD bör agera när det gäller bimbotjejen och hennes barn som greps tillsammans med Ghezali och de 7 andra ”terrorturisterna” vet jag inte i nuläget.
Gotiska Klubben bannades av SVD för denna artikel: ”Svd sänder fel signaler” efter att vi fått 250 besök från svd.se. Det kan hända dig också. Vad tycker du om sånt?
Vilken tidning har den största öppenheten idag, tycker du, DN eller SVD
I sakfrågan höll också vi med Bildt. Och vi menade att SVD
gav Althin oanständigt mkt utrymme.
Jag hatar censur, men det är klart det ska finnas gränser för vad som ska/kan publiceras & länkas till. Var SvD drar sin gräns känns rätt luddigt, jag hittar ingen policy, inga ”twinglylänkbloggregler”. Hur ska vi bloggare kunna göra rätt om inte (i det här fallet) SvD berättar vad som är ok och inte ok?
Herregud, dessa människor följer inte med i nyhetsutbudet! Bildt gör det han ska.